İnşaatlık kereste – İkinci El Kereste En Ucuz İnşaatlık Kereste Fiyatları

Artan inşaat maliyetleri nedeniyle ikinci el kereste daha çok tercih edilebilir hale gelmiştir. Edin Mert Kerestecilik olarak ikinci el keresteleri uygun fiyata satışa sunuyoruz.

İkinci el inşaatlık kereste fiyatı ve satışı

İkinci el kereste fiyatları için uzman satış kadromuzla sizlere güncel fiyatlar hakkında yardımcı oluyoruz. Fiyatlardaki oynaklık nedeniyle ikinci el kereste fiyatları da sürekli değişmektedir. İkinci el kereste fiyatları hakkında daha detaylı bilgiyi satış temsilcilerimiz vasıtasıyla alabilirsiniz.

İnşaat maaliyetlerindeki artış ikinci el keresteye olan talebi son dönemde artırmıştır. İkinci el kerestenin fiyatı kullanılan ağaç cinsine bağlı olarak değişim göstermektedir. İkinci el kerestenin fiyatı belirleyen bir diğer etken de kerestenin ne kadar yıprandığına bağlıdır.

İkinci el kerestede fiyata etki eden bir diğer etken de kerestenin hangi ağaç cinsinden üretildiğine bağlı olarak değişmektedir. 5-10 yıl arasında bir zamanda yetişen bir ağaçla, 15-60 yıl arası bir zamanda büyüyen bir ağaçtan üretilen kerestelerin fiyatları aynı olmayacaktır. İkinci el kerestenin dayanıklılığını kullanılan ağaç türü belirlemektedir.

İkinci el kereste nedir?

Çoğunlukla bol yağış alan iklimlerde, yetişmesi uzun zaman alan damarlı ağaç cinslerinden sağlanan keresteler sert ağaç sınıfı olarak bilinir. Ceviz, kayın, köknar, ladin, sedir, meşe, kestane, ıhlamur, akçağaç, kızılağaç, kiraz, dişbudak, teak, ıroko, sipo, sapelli, akajou, anigre, ayous, limba ve abanoz gibi Türkiye’de yetişen ağaç türlerinin yanında yurtdışından getirilen çok çeşitli ağaçlardan da sağlanmaktadır. Mobilya sektöründe de sert ağaç türleri genellikle talep edilmektedir.

İkinci el kereste nereden alınır?

Edin Mert Kerestecilik olarak siz değerli müşterilerimize kaliteli ve uygun fiyata ikinci el kereste satışı yapmaktayız. Piyasada bulabileceğiniz en uygun ikinci el kereste fiyatı firmamız tarafından tüketicilere verilmektedir. Ekonomik olumsuzlar ikinci el kereste fiyatlarına da etki etmiş durumdadır. Ancak sıfır kereste ile kıyaslandığından ikinci el kereste oldukça ekonomik olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Kereste üretim aşaması

Bir kerestenin elde edilmesi için çeşitli makinelere ihtiyaç duyulmaktadır. Ağaç kesiminin yapıldığı akarsu varsa o zaman elde edilen tomruklar suyun gücü kullanılarak istenilen yere nakledilebilir. Kerestede öncelikli iş kesilecek ağacın cinsinin tespitidir.  Ağaçların kesilip devrilmesi sonrasında üzerindeki dallar temizlenir. Kesilen ve Dallarından temizlenen gövde ölçülerek kütükleri ayrıştırılır. Suyun olmadığı yerlerde keresteler araçlarla taşınmaktadır. Bu da üretim maliyetlerini önemli ölçüde arttırır. Kesim fabrikasına gelen ağaç tomrukları bir kez daha istenilen ebatlarda dev makineler yardımıyla kesilerek ebatlara ayrılır. Ardından boyutlarına göre ayrılmış keresteler pazarlanmak için yola çıkarılır. Bu aşamada yine bir ek maliyet biner. Özellikle akaryakıt fiyatlarındaki artış sıfır kerestelerin fiyatını da istenilmeyen seviyelerde yükseltmektedir. Bu da kerestenin kullanılacağı alanda fiyatı yükseltici bir etkiye sahiptir. Kereste fiyatlarına yansıyan maliyet diğer bütün alanları da etkilemektedir.

Kerestenin kullanım alanı

İkinci el kerestenin ham maddesi sert ağaç türleridir. Keresteye perde betonlarda kalıp çakmak için ihtiyaç duyulmaktadır.

İkinci el kerestenin kullanım alanları

İkinci el kereste; doğrama imalatında, inşaatta kalıplık olarak, ambalaj sandığı yapımında, mobilya ve dekorasyon işlerinde, çit kazığı, bayrak direği, çıra, yakacak odun ve lambiri  olarak tüketilmektedir.

İkinci el kereste ölçüleri

İnşaat için tercih edilen kereste ebatarı: 4.5×9.5 ve 5×10 ebatlarındadır.

Yine inşaat alanında 10 cm-12 cm-15 cm-18 cm-20 cm ebatlarında ikinci el kereste tercih edilir.

25-30 cm genişliğinde tabanlık keresteler de kullanılmaktadır.

5-6 metre boyunda ana taşıyıcı görevinde kullanılan keresteler vardır.

Temin etmek istediğiniz ikinci el kereste ölçülerini satış temsilcilerimize verip detaylı bilgi alabilirsiniz.

İkinci el kerestede dikkat edilmesi gereken noktalar

İkinci el kereste alırken kerestenin nemli bir ortamda mı beklediği yoksa uygun koşullarda saklanıp saklanmadığı tespit edilmelidir. Ayrıca kerestenin hangi ağaçtan yapıldığı da fiyat performansına etki eden önemli bir etkendir. İkinci el kereste alırken en önemli nokta Edin Mert Kerestecilik gibi alanında uzman bir işletmeden almanız sizin için çok daha iyi olacaktır.

En ucuz inşaatlık keresteler

İkinci el kereste ihtiyacınızı Edin Mert Kerestecilik’in fabrikasında ya da mağaza satış ofisinden karşılayabilirsiniz. Sizlere kaliteli; ithal ve yerli ikinci el kereste temin etmekteyiz.

Elimizde ikinci el kaliteli kalıplık, çatılık en uygun ve ucuz fiyata keresteler bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın